Human Rights Watch: Израел користеше бел фосфор во нападите врз Газа и Либан

Од:

Хјуман рајтс воч го обвини Израел за употреба на муниција со бел фосфор во воените операции во Газа и Либан, велејќи дека употребата на такво оружје ги става цивилите во ризик од сериозни и долгорочни повреди.

Запрашана да ги коментира наводите, израелската војска рече дека „во моментов не знае за употребата на оружје што содржи бел фосфор во Газа“. Тие не ги коментираа тврдењата за употреба во Либан, пренесува Ројтерс.

Израел ја бомбардираше Газа како одмазда за дивеењето на Хамас во јужните израелски градови во кое загинаа најмалку 1.300 луѓе. Најмалку 1.500 Палестинци беа убиени во Газа, а цел на Израел беше и либанскиот Хезболах.

„Хјуман рајтс воч“ соопшти дека ја потврдила видео снимката направена во Либан на 10 октомври и во Газа на 11 октомври, на кои, како што вели, покажуваат „повеќе воздушни напади на артилерија од бел фосфор истрелани над пристаништето во градот Газа и две рурални локации долж израелско-либанската граница“.

Тие објавија и линкови до две видеа објавени на социјалните мрежи за кои тврдат дека покажуваат „употреба на артилериски гранати од бел фосфор од 155 мм, очигледно за димни завеси, означување или сигнализација“. И двете, наводно, прикажуваат област во близина на израелско-либанската граница.

Организацијата не објави линкови до видеа кои ја покажуваат нивната употреба во Газа. Палестинските телевизиски канали прикажаа видео на кое се гледаат тенки вдишувања бел чад на небото над Газа, наводно предизвикани од фосфорна муниција.

Белиот фосфор се смета за запаливо оружје според Протоколот III од Конвенцијата за забрана на употреба на одредени конвенционални оружја. Протоколот, кој Израел не го потпиша и не е обврзан, забранува употреба на запаливо оружје против воени цели лоцирани меѓу цивили.

Би можело да ве интересира

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Убиен командант на Хезболах во израелски напад врз Либан

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски