Хорор во Црвеното Море: Ајкула одгриза рака на 12-годишно момче од Украина

Од:

Тројца луѓе, меѓу кои 12-годишно дете од Украина и неговата мајка, се повредени во напад на ајкула во близина на познатото египетско летувалиште Шарм-ел Шеик, јавуваат локалните медиуми.

Тие нуркале во националниот парк Рас Мохамед, кога ајкулата нападнала и ја одгризала раката на детето, а потоа се свртела кон туристичкиот водич на групата и му ја откинала ногата, соопшти Министерството за животна средина на Египет. Повредените биле итно пренесени во болница, а украинските медиуми јавија дека на детето и покрај операцијата, лекарите не можеле да му ја спасат раката.

Според првичните сознанија, ајкулата која нападнала била женка од видот океанска белоносна ајкула, која претходно била забележана во реонот како се однесува агресивно кон луѓето, што не е природна одлика на тој вид ајкули.

Властите го затворија делот од националниот парк каде што се случил нападот.

Би можело да ве интересира

Најмалку девет удавени во бродска несреќа во Египет

Ана Ололовска

САД одобрија продажба на оружје на Египет

Ана Ололовска

Новинарот на „Ал Џазира“, Махмуд Хусеин, пуштен на слобода по 1.506 дена минати во египетски затвор без формално обвинение

Ана Ололовска

Египет почна со вакцинација против коронавирусот

Ана Ололовска

Салах донира опрема за лекување на ковид-пациенти на родното село во Египет

Жарко Настоски

При пожар во египетска Ковид болница загинаа седум пациенти

Ана Ололовска