Холандските железници ќе им платат отштета на жртвите на Холокаустот

Холандската национална железница НС денеска соопшти дека ќе им исплати десетици милиони евра отштета на Евреите, кои со нејзини вагони биле транспортирани во нацистичките логори на смртта во текот на Втората светска војна.

Право на исплата на отштетата за „црната страница во историјата на НС“ ќе имаат преживеаните логораши, како и роднини на починатите Евреи во логорите.

НС во текот на Втората светска војна остварила голема заработка, која според сегашниот курс изнесува неколку милиони евра, од транспортот на Евреи во нацистичките концентрациони логори.

Компанијата проценува дека право на отштета по овој основ ќе имаат неколку илјади лица.

Би можело да ве интересира

Холандската Влада ја прифаќа одлуката на Врховниот суд за делумната одговорност за Сребреница

Врховниот суд на Холандија потврди дека земјата е делумно одговорна за убиствата во Сребреница

Ана Ололовска

Во училиште во Холандија затворено игралиште за деца оти биле прегласни

Судир на два авиона во Амстердам

Ана Ололовска

Отстранет проблемот со телекомуникациите во Холандија, не станува збор за хакерски напад

Ана Ололовска

Лажна вест го обиколи светот: На холандската тинејџерка не и била одобрена евтаназија

Ана Ололовска