Хамас го обвини Бајден и за влезот на израелската армија во болницата Ал Шифа

Од:

Палестинската милитантна група Хамас денеска објави дека го смета и американскиот претседател Џозеф Бајден за одговорен за упадот на израелската армија (ИДФ) во медицинскиот комплекс Ал Шифа.

Хамас рече дека извештајот на американското разузнавање во вторникот, кој го поддржува заклучокот на Израел дека неговите милитанти извршуваат операции во Ал Шифа, всушност бил „зелено светло“ за упадот на ИДФ, објави Ројтерс.

Хамас претходно ги отфрли американските и израелските тврдења дека ја користи најголемата болница во Газа како свој команден центар.

„Фактот дека Белата куќа и Пентагон прифатија лажна (израелска) приказна, тврдејќи дека движењето на отпорот го користи медицинскиот комплекс Ал Шифа за воени цели, беше зелено светло за окупаторот да изврши повеќе масакри врз цивили“, Хамас. кажа.

Би можело да ве интересира

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Хамас предупредува дека ќе стави крај на преговорите поради смртта на 104 Палестинци

Бајден: Резултатите од мојот систематски преглед се исти како и минатата година

Околу 100.000 гласачи во Мичиген доставија празни ливчиња како предизборно предупредување до Бајден