Хаити: Полицијата фатила шест атентатори на претседателот Моиз

Од:

Полицијата во Хаити уапсила шест мажи кои го убиле претседателот Жовенел Моиз и трагаат по организаторите кои стојат зад операцијата, изјави денеска шефот на полицијата Леон Чарлс на брифинг со новинарите.

dobivaj vesti na viber

Чарлс апелираше до населението да соработуваат со безбедносните сили и да не предизвикуваат немири, откако маса луѓе се појавија пред полициската станица во главниот град Порт-о-Пренс, каде се сместени осомничените.

Премиерот на Хаити, Клод Жозеф, денеска апелираше до граѓаните да ги предадат на полицијата осомничените убијци на претседателот Жовенел Моиз и да не ги линчуваат.

Претходно денес стотици жители на Хаити пред полициската станица во Порт-о-Пренс, каде што се наоѓаат осомничените за убиството, извикуваа „изгори ги“.

Тие запалија возило за кое претпоставиле дека е возило на атентаторите. Претседателот на Хаити Моиз (53) беше убиен од непознати напаѓачи во неговата приватна резиденција, а неговата сопруга Мартин Мари Етјен Жозеф, која исто така беше ранета во нападот, се наоѓа во критична состојба и е пренесена во болница во Мајами.

Би можело да ве интересира

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

ВИДЕО: На Хаити поплавени илјадници домови

Ана Ололовска

Премиерот на Хаити, Ариел Хенри, преживеа обид за атентат

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во експлозија на цистерна со гориво загинаа над 75 лица на Хаити

Ана Ололовска

Повеќе од 50 загинати во експлозија на цистерна на Хаити

А1он

Атентатот во Ливерпул бил подготвуван најмалку седум месеци

А1он