Гувернерот на Џакарта позитивен на Ковид-19

Од:

Гувернерот на Џакарта, Аниес Басведан денеска изјави дека е позитивен на коронавирус.

Тој е последен во низата политичари и официјални претставници на Индонезија, кој е заразен во момент кога земјата се соочува со спречување на ширењето на коронавирусот.

Басведан (51) во видео снимка на Инстаграм истакна дека нема симптоми и се наоѓа во самоизолација.

– Сакам да потсетам дека Ковид-19 и понатаму е присутен и може да допре до секого, наведува гувернерот.

На веб страницата на главниот град на Индонезија е објавено дека е позитивен и неговиот заменик Ахмад Риза Патрија. Претходно со коронавирусот беа заразени и министрите за транспорт и за религија.

Индонезија, каде живеат 270 милиони луѓе, минатата недела забележа три рекордни дневни порасти на бројот на новозаразени, а просекот бил 1.249 случаи дневно. Во земјата досега се потврдени над 530.000 заболени, а починале речиси 17.000 лица.

Би можело да ве интересира

Бројот на жртвите од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56, повредени се 826 лица

Дали потеклото на вакцината ќе влијае на патувањето на граѓаните

Ландов

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски