Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19

Од:

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека сега не е време за оценка на глобаниот одговор на пандемијата на коронавирусот, повикувајќи ја меѓународната заедница, место тоа, да се фокусира на солидарноста во запирањето на вирусот.

„Еднаш кога конечно ќе ја свртиме страницата за оваа пандемија, ќе дојде време кога во целост ќе се свртиме наназад за да сфатиме како една таква болест ни се појави, толку брзо и уривачки се прошири ширум светот и како сите кои учествуваа реагираа на кризата“, наведе Гутереш во соопштението, пренесено од британските медиуми.

„Но, сега не е време“, порача генералниот секретар на ОН.

Соопштението од кабинетот на Гутереш е лиферувано по критиката на американскиот претседател Доналд Трамп за работењето на Светската здравствена организација, при што тој ја обвини дека била фокусирана на Кина и дека давала лоши совети во текот на епидемијата, наведоа британските меидуми.

Би можело да ве интересира

Ковид-19: Израел ги затвора границите за странци

Ана Ололовска

Сијарто: Руската вакцина е најдобра, тоа го признаваат и западните експерти, но за тоа молчат

Ана Ололовска

Австралија потврди дека двајца патници од Јужна Африка се заразени со сојот омикрон

Ана Ололовска

ГАВИ: Појавата на сојот омикрон е показател на неправедната распределба на вакцините во светот

Ана Ололовска

Истражување: Кога Кина би ги следела западните пристапи, ќе ја распламти епидемијата

Ана Ололовска

Светска медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид-19 ќе треба да се дава секоја година

Ана Ололовска