Гутереш: Продолжување на мировните напори за визијата на две држави

Од:

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави денеска во Њујорк дека е важно да продолжат мировните напори со цел да се оствари визијата на две држави, Израел и Палестина, кои би постоеле една покрај друга во мир и безбедност.

Гутереш ова го истакна додека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп се подготвува да започне во Бахреин економска формула вредна 50 милијарди долари за израелско-палестинскиот мир.

Не е познато дали администрацијата на Трамп планира да го напушти „решението за две држави“, кое вклучува создавање независна палестинска држава која ќе биде „рамо до рамо“ со Израел.

Американската администрација постојано одбива да се обврзе на тоа, чувајќи ги во тајност политичките фази на својот мировен план.

Би можело да ве интересира

Американскиот Врховен суд ќе расправа дали Трамп може да ги крие своите финансии

Ана Ололовска

Кина го поздрави прелиминарниот трговски договор со САД

Ана Ололовска

Њу Орлеанс прогласи вонредна состојба поради кибер напади

Ана Ололовска

Американски санкции за двајца осомничени помагачи на Хезболах

Ана Ололовска

Петте најмоќни флоти во светот

Ана Ололовска

Турскиот Парламент ја осуди резолуцијата на американскиот Сенат за геноцидот врз Ерменците