Гугл прекинува со рекламите во Русија, Мајксрофот со услугите и производите

Од:

Во светло на исклучителната ситуација Гугл паузира со рекламите во Русија, соопшти денеска технолошката компанија. Во меѓувреме и Мајкрософт најави прекин на сите производи и услуги во Русија.

dobivaj vesti na viber

Mајксрософт соопшти дека постапката е во согласност со санкциите воведени од властите во САД. Компанијата, исто така наведе дека нејзин тим помага за кибер безбедноста на Украина, и оти се одбиени неколку руски кибер напади во земјата, меѓу кои и кибер напад врз еден украински национален медиум.

Чекорот на американските технолошки гиганти следува откако Твитер и Мета исто така најавија излегување од рускиот пазар на реклами. Гугл и Мета веќе презедоа чекори за спречување руските државни медиуми да поставуваат реклами на нивните соодветни платформи.

Прекинот на рекламирањето на овие платформи ќе предизвика прекин на солидни исплати на многу јавни личности од рускиот шоу бизнис и политика, кои имаа свои подкасти на Јутјуб , како на пример Ксенија Собчак или новинарот Јуриј Дуд.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русите се во „експрес лонец“: Украинците со нова полициска тактика „виновна“ за успехот на контраофанзивата на Киев

А1он

Руски функционер од Херсон со жесток напад врз министерот за одбрана: Шојгу да размисли за самоубиство

Ана Ололовска

Вучиќ од Прага: Дали вие ја казнувате Русија или Србија?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пропагандистот на Путин, Сатановски: Ќе ги убиеме сите што се против Русија

Ана Ололовска

Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

А1он

Брнабиќ: „Зошто Србија не и воведе санкции на Русија“, тоа ќе биде единствената точка на дневниот ред

А1он