Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Од:

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше видено на Капитол.

„Свесни сме за континуираното објавување во апликацијата „Парлер“, која се обидува да поттикне континуирано насилство во САД “, соопшти Гугл.

И Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината.

Парлер е социјална мрежа на која многумина кои го поддржуваат американскиот претседател Доналд Трамп се префрлија откако нивните профили на други социјални мрежи, како што е Твитер, беа суспендирани како дел од политиките за ублажување на содржината, изјави извршниот директор на Парлер, Џон Матце.

Во писмо испратено до Парлер од страна на тимот за преглед на Apple App Store се наведуваат примери во кои социјалната мрежа била искористена за планирање на заминувањето на демонстрантите кон Вашингтон со оружје по упадот во зградата на американскиот Конгрес.

Би можело да ве интересира

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Фејсбук и натаму не го пушта Трамп на платформата

Жарко Настоски

Доналд Трамп сериозно размислува да се кандидира за претседател во 2024 година

Ана Ололовска

ЕУ го обвини Епл за кршење на антимонополските правила

Ана Ололовска

„Епл“ ги зголемува инвестициите во САД, во следните пет години планира да вложи 430 милијарди

Жарко Настоски

„Гугл“ со нова, општокорисна опција за смартфоните „Пиксел“

Ана Ололовска