Грета Тунберг се пошегува и со Путин

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин на Форумот за енергетика во Москва завчера, говорејќи за шведската активистка за заштита од климатските промени, Грета Тунберг, ја оцени како „фина и многу искрена девојка“ која не ги разбира комплексностите на современиот свет.

– Можеби ќе ве разочарам, но не ја делам вашата возбуда околу говорот на Грета Тунберг… Никој не ѝ објаснил дека современиот свет е посложен и поинаков. Луѓето во Африка или во некои азиски земји, на пр., сакаат да имаат услови како во Шведска, изјави Путин на форумот.

Тој, сепак, додаде дека децата кои се страсни борци за заштита на животната средина, треба да бидат поддржани од лидерите.

Слично како што тоа го стори и со претседателот на САД, Доналд Трамп, 16-годишната девојка одговори со промена на својата куса биографија на Твитер, вметнувајќи ги зборовите на Путин.

„Љубезен, но недоволно информиран тинејџер“, се вели сега во описот на Тунберг.

Со оваа саркастична шега, таа само ја зголеми популарноста кај своите обожаватели тинејџери.

Тунберг е номинирана за Нобеловата награда за своите заложби и дејност.

Би можело да ве интересира

ОН: Планираното производство на фосилни горива сериозно ги загрозува климатските цели

Ана Ололовска

Путин: Се уште не сум одлучил дали да се кандидирам за нов мандат

Путин: Во тек е трка за вооружување

А1он

Путин пред новоизбраните пратеници во Думата: Мораме да ја забрзаме кампањата за вакцинација

Ана Ололовска

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот

Ана Ололовска

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он