Голема потрага по четири деца кои се изгубија во џунглата на Амазон

Од:

Спасувачите трагаат по четири домородни деца изгубени пред еден месец во џунглата на Амазон во Колумбија по авионска несреќа.

Најновите докази сугерираат дека децата на возраст од 11 месеци, четири, девет и 13 години можеби се уште се живи, пишува Daily Mail.

Во несреќата што се случи на 1 мај поради дефект на моторот загина мајката на децата, Магдалена Мукутуи Валенсија, пилот и домороден водач. Кога колумбиската војска ги извлече остатоците, немаше траги од децата, што доведе до масовна потрага во југоисточниот дел на земјата.

Во спасувачката мисија учествуваат повеќе од сто луѓе, а армиските водачи веруваат дека децата се уште се живи поради трагите што ги пронашле.

Би можело да ве интересира

Негувателка во градинка во Велес им дала на децата да пробаат електронски цигари: Суспендирана е од работа

Орце Костов

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов

Децата кои ја преживеаја авионската несреќа и талкаа низ џунгла се отпуштени од болница

Кумановка ги оставила трите деца кај мајка си пред три месеци и не се вратила