Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Од:

Најголемиот годишен собир на конзервативците во САД почна вчера во Орландо, на Флорида, а ќе заврши утре, со обраќање на поранешниот претседател Доналд Трамп, чија позлатена статуа е поставена на митингот од неговите верни републикански сојузници.

Гувернерот Рон ДеСантис го отвори собирот, фалејќи го својот одговор на пандемијата на коронавирус и прилично нерестриктивните протоколи на Флорида кои овозможија овогодинешниот митинг CPAC (Конзервативна политичка акција) да се одржи во затворен простор и луѓето да бидат физички присутни.

– Ние сме во оаза на слободата во една нација која страда од јаремот на суровиот „локдаун“, рече ДеСантис во својот говор. – Флорида беше во право, а земјите што се затворија не беа во право, оцени тој.

Годишниот собир, кој вообичаено се одржува во близина на Вашингтон, е преместен на Флорида, по првпат откако е воспоставен во 1974 година.

Предвидено е настанот да заврши со говорот на Трамп, во недела попладне.

Би можело да ве интересира

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

Сенатот ја потврди номинацијата на Шермен за заменик државен секретар на САД

Ана Ололовска

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Ана Ололовска

Кина, Русија, Иран се главните закани за САД во 2021 година, сметаат американските разузнавачи

Жарко Настоски