Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Од:

Германија најави воведување данок од 2,4 центи по киловат час гас од октомври, со цел да им помогне на увозниците што се погодени со дополнителни трошоци, поради сè помалите резерви руски гас.

dobivaj vesti na viber

Високите цени на енергијата станаа доминантна политичка тема во најголемата европска економија, затоа што трошоците за живот вртоглаво растат, а една од причините е и војната во Украина. Данокот го одреди „Трејдинг Хаб Јуроп“ (Trading Hub Europe), тело основано од разни дистрибутери на гас во земјата.

Надоместокот е наменет за да им се помогне на увозниците на гас, што мора да купуваат поскап од добавувачи надвор од Русија и трпат огромни загуби. Официјално во сила ќе биде од 1 октомври, но, не се очекува да влијае на сметките за гас до ноември или декември поради регулативи што ги штитат потрошувачите од промени на цени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во Германија драстично поскапеа огревното дрво и пелетите

А1он

Вучиќ: Ќе им дадеме гас на Македонците

А1он

Во германската нуклеарна централа има истекување, работата е целосно прекината

А1он

Трамп предупредува: Германија наскоро би можела да престане да постои како земја

А1он

Екоактивисти блокираа електрана на јаглен во Германија

Ана Ололовска

Додека се бара ЕУ да ја мобилизира сета расположлива енергија, гневот кон Германија расте

Ана Ололовска