Галузин: НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија

Од:

Рускиот заменик министер за надворешни работи Михаил Галузин денеска изјави дека НАТО работи на сценарио за употреба на нуклеарно оружје против Русија.

„НАТО практикува таканаречени заеднички нуклеарни мисии. Тоа значи дека земјите-членки кои немаат нуклеарно оружје се вклучени во военото планирање за употреба на нуклеарно оружје и нивните експерти се обучени како да ракуваат со американската нуклеарна муниција“, рече Галузин во интервју за агенцијата ТАСС.

Тој изјави дека се развиваат различни сценарија за употреба на нуклеарно оружје против Русија.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Чекаме САД да ја одобрат продажбата на Ф-16, па ќе ја пуштиме Шведска во НАТО

ВИДЕО: Во Сибир -50 степени, Москва беше затрупана од рекорден снег за овој период од годината

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ