Франција го одби барањето на Сноуден за азил

Од:

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив ле Дријан изјави дека „не е време“ за одобрување на новото барање за азил од поранешниот вработен во НСА – „свиркачот“ Едвард Сноуден.

Францускиот министер појасни дека кога Сноуден првпат побарал француски азил во 2013 година, француската Влада оценила дека „не е време“. – Оттогаш ништо не е сменето, рече тој.

Сноуден, кој живее во Русија за да избегне кривично гонење во САД откако објави тајни документи со кои се разоткрија масовни владини прислушувања и надзор на комуникации, побара азил во неколку земји, меѓу кои и Франција.

Би можело да ве интересира

Наместо традиционална парада во Париз оваа година Французите ќе оддадат почит на здравствените работници

А1он

За француските социјалисти здружувањето на Републиката во марш и Републиканците пред општинските избори се „електрошок за левицата“

Ана Ололовска

Француската Влада поделена во однос на вчерашните демонстрации во Париз

Ана Ололовска

Полицијата во Париз употреби солзавец на протестите против расната неправда

Ана Ололовска

Во Франција бројот на жртви од Ковид-19 поголем од 100 за првпат после 13 дена

Ана Ололовска

Владата во Франција го одобри кредитот од пет милијарди евра за „Рено“

А1он