Франција: Германија да се откаже од Северен поток 2 поради Навални

Од:

Франција ја повика Германија да се откаже од големиот проект за гасовод со Русија во знак на протест поради апсењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во Москва.

– Отсекогаш сме велеле дека имаме најголеми сомнежи во врска со овој проект, истакна францускиот министер за европски прашања Клемент Бон, мислејќи на Северен поток 2.

Илјадници луѓе во Русија протестираа вчера низ целата земја, втор викенд на масовни собири против апсењето на Навални, кој е најголемиот критичар на претседателот Владимир Путин. Повеќе од 4.000 демонстранти беа приведени.

Би можело да ве интересира

Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

Ана Ололовска

Русија: Британската морнарица го разнесе Северен тек

Ана Ололовска

Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“

Полскиот претседател повика на укинување на Северен поток 2

Почна испораката на гас преку гасоводот Северен поток 1

Ана Ололовска

Гаскад: Испораката на руски гас преку Северен поток ќе продолжи утре

Ана Ололовска