Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот за организирање експлозии што резултирале со повеќекратно истекување гас од гасоводите „Северен поток“ од Русија до Европа.

– Санкциите не се доволни за Западот, тие се префрлија на саботажа… со организирање експлозии на меѓународните гасоводи „Северен поток“ што минуваат по дното на Балтичкото Море, изјави Путин за време на церемонијата во Кремљ за анексија на четири региони на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија и Северна Кореја потпишаа Сеопфатен договор за стратешко партнерство

Горан Наумовски

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Путин најави нов мировен предлог

Путин: Арктикот е многу важен за Русија, главните ресурси се таму

Западот ја премина црвената линија на Путин: Ние ќе ги вооружиме вашите непријатели

Русија и се закани на Франција

Катерина Ѓуровски