Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот за организирање експлозии што резултирале со повеќекратно истекување гас од гасоводите „Северен поток“ од Русија до Европа.

dobivaj vesti na viber

– Санкциите не се доволни за Западот, тие се префрлија на саботажа… со организирање експлозии на меѓународните гасоводи „Северен поток“ што минуваат по дното на Балтичкото Море, изјави Путин за време на церемонијата во Кремљ за анексија на четири региони на Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Путин: Русија и Донбас требаше порано да се обединат

Ана Ололовска

Украина: Русија призна дека ѝ требаат пет милиони војници за да ја добијат војната

А1он

(ВИДЕО) Путин до мајките на загинатите руски војници: „Не жалам што ја почнав војната“

А1он

Нов удар за Путин, најсилната технолошка компанија во земјата ја напушта Русија

А1он