Флорида донесе нов закон за абортус, Белата куќа: Ова е екстремно и опасно

Од:

Белата куќа го осуди новиот закон за забрана на абортусот по шестата недела од бременоста, кој беше усвоен во четвртокот на Флорида, нарекувајќи го „екстремен и опасен“. „Денеска, парламентот на Флорида, во кој доминираат републиканците, испрати нов екстремен и опасен закон до гувернерот Рон Де Сантис за негов потпис“, напиша портпаролката на американскиот претседател Карин Жан-Пјер во соопштението.

Донесен со 70 гласа „за“ и 40 „против“ во југоисточниот американски парламент, законот допрва треба да го потпише новата ѕвезда на американската популистичка десница и можен претендент за Белата куќа, Рон ДеСантис, кој веќе најави дека ќе го потпише.

Забраната ќе ја направи Флорида една од најрестриктивните држави за абортус откако Врховниот суд во кој доминираа конзервативците ја поништи пресудата од 1973 година со која го легализираше абортусот пред една година, велејќи дека Уставот на САД не го спомнува правото и им остава на федералните држави сами да донесуваат закони.

Законот на Флорида дозволува абортус само во случаи на „голема опасност“ по здравјето на жената или фатална аномалија на плодот, како и ако бременоста е резултат на силување или инцест, до 15-та недела.

„Овој предлог-закон забранува легален абортус, но нема да ги спречи абортусите. Тие едноставно ќе се вршат приватно, без медицински надзор и со зголемен ризик за здравјето на жената и нивната психичка состојба“, изјави Демократската претставничка на Флорида, Линдзи Крос.

Флорида веќе го забрани абортусот по 15-та недела од бременоста минатиот април.

Би можело да ве интересира

Драма во Флорида: Се запали автомобил со деца во него, додека мајката крадела од трговскиот центар

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Жестока борба: Човек скокна на алигатор кој се појави пред училиште

(ВИДЕО) Ужас на Флорида: Алигатор му ја одгриза раката на 23-годишно момче

Романци се уапсените за кражбатата на накитот вреден еден милион долари

ВИДЕО: Воз удри во камион што превезувал автомобили, возила летаа на сите страни

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Страотно семејно насилство на Флорида: тројца убени меѓу кои и дете