Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Од:

Група од 26 држави ветија 1,5 милијарди евра помош за зајакнување на одбранбените воени капацитети на Украина во војната против Русија, изјави денеска данскиот министер за одбрана Мортен Бодсков кој учествува на донаторската конференција што се одржува во Копенхаген.

dobivaj vesti na viber

Претходно украинскиот министер за финансии Сергеј Марченко соопшти дека Украина до септември ќе добие 4,5 милијарди долари помош од САД, и тоа три милијарди овој месец и уште 1,5 милијарди во септември.

Средствата ќе бидат искористени за „критично важни плаќања“, вклучително исплати за здравствена заштита и пензиии, појасни Марченко. Тој прецизираше дека парите што ги очекуваат во Киев се дел од пакетот финансиска помош од 7,5 милијарди долари што САД и Украина го договорија на почетокот на летото.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Белорусија: Западот треба да сноси одговорност за крвопролевањето во Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Експлозија во центарот на Мелитопол

Ана Ололовска

Активисти тврдат дека на протест против мобилизација во Русија се испукани предупредувачки истрели

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија соопшти дека спречила украински напад врз нуклеарната централа Запорожје со дронови камикази

Ана Ололовска