Филаделфија: Експлозија на гас во населбата Порт Ричмонд урна три куќи

Од:

Експлозија на гас што ја потресе населбата Порт Ричмонд во Филаделфија, град на североистокот на САД, предизвика уривање на две куќи и загрозување на структурата на трета зграда, соопшти локалната полиција.

Експлозијата одекнала околу 2.30 часот, јави Си-Би-Ес.

– Тоа беше како видео игра. Урнатини насекаде. Целата куќа спроти нас беше урната. Некако истрчавме таму и се уверивме дека се е во ред. Ги отстранивме урнатините и се погриживме сите да излезат. Малку е страшно затоа што никогаш не знаеш што може да најдеш, изјави очевидец од соседството.

Полицијата потврди дека три лица се пренесени во болница. На снимките од местото на настанот објавени на Твитер се гледа степенот на несреќата, а сведоци од соседството потврдија дека од силината на детонацијата целата населба се тресела.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Двајца студенти повредени во пукање во Тексас

Телото пронајдено во близина на имотот на осудениот американски адвокат ќе биде ексхумирано

Ана Ололовска

Администрацијата на Бајден е скептична за намерите на кинескиот претседател пред самитот со Путин

Ана Ололовска

САД продолжија да испраќаат шпионски летала над Црното Море

Ја убил сопругата и нејзиниот љубовник, па сакал да побегне во Босна

Горан Наумовски