ФБИ ја уапси жената која, при упадот во Капитол, и го украде лаптопот на Пелоси

Од:

Американските федерални власти ја уапсија жената за која се сомневаат дека го украла лаптопот од канцеларијата на спикерот на американскиот Претставнички дом, Ненси Пелоси, за време на немирите во Капитол, на почетокот на овој месец.

Рајли Џун Вилијамс е уапсена вчера, потврди претставник на Министерството за правда, непрециизрајќи кога таа ќе се појави на суд.

Федералното биро за истраги (ФБИ) во потерницата од неделата не ја обвини Вилијамс за кражбата, туку само за упад во Капитолот.

Познаник на уапсената изјави дека видел видео од Вилијамс како го зема лаптопот, што, како што се наведува, планирала да им го испрати на пријатели во Русија, а потоа да ги продаде на разузнавачката служба на таа земја. Планот, меѓутоа, не и успеа.

Соработниците на Ненси Пелоси потврдија дека лаптопот и е украден од салата за конференции, но додаваат дека тој се користел исклучиво за презентации.

Би можело да ве интересира

САД се против истрагата на Судот во Хаг за злосторства над Палестинците

Гувернерот на Њујорк Куомо нема намера да се повлече поради скандалот со сексуално вознемирување

Жарко Настоски

Борбата против Ковид-19, Кина и обновата на односите со сојузниците – меѓу осумте приоритети на новата американска надворешна политика

Жарко Настоски

Вилијам Барнс официјално е нов шеф на ЦИА

Жарко Настоски

Сенатот на САД ја потврди Џина Рајмондо за секретар за трговија

Ана Ололовска

Песков: Санкциите на САД и ЕУ се мешање во работите на Русија

Ана Ололовска