ФБИ ја уапси поранешната соработничка на Џефри Епстин

Од:

Гислејн Максвел, поранешна девојка и долгогодишна соработничка на обвинетиот сексуален престапник Џефри Епстин, е уапсена, соопшти портпаролката на ФБИ Адриен Сенатор.

Американски обвинител за јужниот округ на Њујорк изјави дека во текот на денот ќе ги објави обвиненијата против Максвел, за „нејзината улога во сексуалното искористување и злоставување на повеќе малолетни лица што ги извршил Џефри Епстин“.

Максвел се повлече од јавноста по смртта на Епстин, финансиер обвинет за силување и сексуална трговија со малолетни лица речиси две децении.

Некои од жртвите на Епстин тврдат дека Максвел ги намамила во негово друштво и дека биле сексуално малтретирани од неговите моќни пријатели и од него.

Максвел беше уапсен утрово во Бредфорд, Њу Хемпшир, соопшти портпаролката на ФБИ.

Би можело да ве интересира

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он

Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина поради тропската бура Исајас

А1он

Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании, размислува и за забрана на „Тик Ток“

А1он

Невработените Американци од утре може да останат без државна финансиска помош

А1он

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1он