Фаучи: Пандемијата на коронавирус можа да добие цикличен карактер

Од:

Водечкиот специјалист за инфективни заболувања во САД, Антони Фаучи, изјави дека пандемијата на коронавирус што го погоди светот, може повторно да се појави и тоа во многу посилна форма, ако не се преземат неопходните мерки.

Фаучи, кој е раководител на Институт за алергиски и инфективни заболувања, и член на координатвното тело на Белата куѓа за борба со коронавирусот, на брифингот синоќа истакна дека вирусот се шири и во Јужна Африка и во други земји од Јужната хемисфера, каде сега настапува зима.

Според него, ако во тие региони дојде до голема пандемија на коронавирусот, тоа ќе биде јасен показател дека ширењето на вирусот може да добие цикличен карактер, и оти земјите од Северната хемисфера треба да бидат подготвени на втор циклус на епидемијата следната година.

Би можело да ве интересира

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски

Земјите од ЕУ меѓусебно ќе си ги признаваат тестовите за Ковид-19

Жарко Настоски

ОМД бара од Бајден нов американски фокус за економски развој на Балканот и Македонија

Жарко Настоски

Австрија: Задолжителна маска FFP2 и растојание од два метра

Жарко Настоски

Бајден планира да го задржи Кристофер Реј како директор на ФБИ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Бил Клинтон изгледа задрема додека го слушаше говорот на Бајден

Жарко Настоски