ЕУ: Пресудата против активистот Симонов во Русија е неприфатлива

Од:

Европските дипломатски служби реагираа денеска за пресудата изречена во Русија против активистот за човекови права, Семјон Симонов, согласно рускиот закон против странски агенти.

Овој руски закон налага секој кој прима финансии од странство да ги пријави и тие луѓе се сметаат за “странски агенти“. Симонов е осуден на 250 часа општествено корисна работа за неплатена казна.

Европската Унија оцени дека ова е неприфатлива злоупотреба на законот за странски агенти за да се врши притисок врз активистите за човекови права и ги повика руските власти да стават крај на обвиненијата против Симонов.

-Законот за “странски агенти“ придонесува кон дополнително систематско нарушување на темелните слободи, го ограничува просторот за граѓанското општество, независните медиуми и правата на политичката опозиција, реагираа од дипломатските служби на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Втор ден од изборите во Русија, вчерашната излезност 16,85 отсто

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

А1он

Годишната инфлација се забрза во август во 26 земји од ЕУ

А1он

Избори во Русија, ќе се гласа три дена во 11 временски зони

Катерина Павлова-Николовска

Прв американско-црногорски економски дијалог: САД го поддржуваат влезот на Црна Гора во ЕУ

А1он

Путин со порака од изолација пред изборите: Граѓаните да ја покажат својата љубов кон татковината

А1он