ЕУ подготвува казна за Унгарија

Од:

Европската Унија се подготвува да го намали целото финансирање на Будимпешта во обид да им наштети на „работните места и растот“ доколку премиерот Виктор Орбан продолжи да ја блокира помошта за Украина, објави „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на стратешки документ на претставници на ЕУ.

Минатиот месец Унгарија стави вето на дополнителни 50 милијарди евра (55 милијарди долари) во финансирањето на Украина за Украина, а Орбан вети дека ќе го блокира секој иден пакет за финансирање на вонредниот самит минатата недела.

Според извештајот, ЕУ сега планира намерно да ги таргетира економските слабости на Унгарија, да ја загрози нејзината валута и да ја поткопа довербата на инвеститорите во Будимпешта.

„Доколку не биде постигнат договор на самитот на 1 февруари, другите шефови на држави и влади јавно би изјавиле дека во светлината на неконструктивното однесување на унгарскиот премиер, не можат да замислат дека Будимпешта ќе добие средства од ЕУ“, пишува „Фајненшл тајмс“.

Понатаму е наведено дека без финансирањето „финансиските пазари и европските и меѓународните компании би можеле да бидат помалку заинтересирани за инвестирање во Унгарија“. Ова може „брзо да предизвика дополнителни зголемувања на трошоците за финансирање на јавниот дефицит и пад на валутата“, се вели во извештајот.

Тројца дипломати на ЕУ изјавија за „Фајненшл тајмс“ дека многу земји го поддржуваат планот.

– Влогот е голем. Тоа е уцена – смета еден од дипломатите.

Унгарскиот министер за ЕУ ​​Јанош Бока коментираше дека Унгарија нема да „попушти под притисок“.

„Унгарија не воспоставува врска помеѓу поддршката за Украина и пристапот до фондовите на ЕУ и одбива други страни да го сторат тоа“, рече тој и додаде „Унгарија ќе продолжи да учествува конструктивно во преговорите.

Тој ја истакна важноста од „зачувување“ на единството на ЕУ и истакна дека Унгарија е подготвена за „компромиси“ се додека тоа не влијае на „виталните интереси“ на земјата.

Би можело да ве интересира

Орбан доби неочекуван сојузник, заедно се спротивставија на клучниот пакт на ЕУ

Илјадници луѓе протестираа во Будимпешта поради снимката од поткупот на соработникот на Орбан

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Орбан: Можно е за брзо време западните трупи да бидат во Украина

Ахмети: Александар Дугин, главата на руските политики има партија во Македонија

Нови промени за сообраќајните казни во ЕУ: Никој веќе нема да може да ги избегне