ЕУ нема став за повлекувањето на американската војска од Германија

Од:

Европската унија не сака да ја коментира одлуката на САД за повлекување на американските трупи од Германија. Тие сметаат дека потегот е прифатен „во рамките на НАТО“ и не ја засега ЕУ, изјави портпарол на Службата за надворешна политика на Унијата на брифинг во Брисел.

„САД се членки на НАТО и неодамнешното соопштение е во рамките на НАТО. Секако, ние со интерес го следиме развојот на се што влијае на безбедноста на Европа, но не ја коментираме таа одлука на американската администрација и член на НАТО“, појасни претставникот.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер вчера соопшти дека 11.900 американски трупи ќе бидат повлечени од Германија. Од нив, 6.400 ќе се вратат во земјата, а околу 5.600 ќе бидат преместени во Италија и Белгија. Околу 25.000 војници ќе останат во Германија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гир: Се надеваме на мошне скоро одржување на првата меѓувладина конференција

Ана Ололовска

Курц: ЕУ не се само Германија и Франција

Ана Ололовска

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Ана Ололовска

Димитров: Доаѓаат 120 милиони евра помош од ЕУ за Северна Македонија

А1он

Полицијата проверува сомнителен пакет во Бундестагот

Ана Ололовска

Германија претстави проект за европска мрежа на супербрзи железнички линии

Ана Ололовска