Единаесет лица уапсени за малолетничка порнографија во Грузија

Од:

Во Грузија е разбиен синџир за трговија со деца, кои експлоатирале девојчиња на возраст од осум до 14 години за производство на порнографија, а во последниот месец се уапсени 11 лица, соопшти денеска Европол.

Меѓу уапсените се и сопственици и вработени во фотографски студија.

Грузиската полиција идентификувала десетина девојчиња кои биле жртви, а дел од нивните родители зеле меѓу 150 и 900 евра за тоа, се вели во соопштението на Европол.

Операцијата, која беше спроведена во соработка со Европол, на американските и австралиските безбедносни служби, им е најголема досега во таа поранешна советска држава. Меѓу уапсените се и еден Американец и Австралиец.

Би можело да ве интересира

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите

(ВИДЕО) Хаос во Тбилиси: Полицијата со водени топови и солзавец против демонстрантите

Татјана Ташкова

Ширум светот уапсени 337 лица поради детска порнографија

Министерот за внатрешни работи именуван за премиер на Грузија

Ана Ололовска

Премиерот на Грузија поднесе оставка

Ана Ололовска

Како Сталин стана херој во неговата родна Грузија?

Ана Ололовска