Џорџ Озборн: Тереза Меј е „политички мртовец“

Од:

Поранешниот британски министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека актуелниот лидер на Конзервативната партија и мандатар за нов премиер на Британија, Тереза Меј е „политички мртовец“.

Озборн кој беше шест години министер во двете влади на премиерот Дејвид Камерон, кога Меј беше министер за внатрешни работи, верува дека „веќе во текот на следната недела“ може да биде покренат процес за изгласување недоверба на Меј како партиски лидер и за нејзино сменување.

Поранешниот министер и еден од тогашните претенденти за наследник на Камерон, тврди дека во редовите на конзервативците владеа „исклучително гневна атмосфера„ поради неуспехот на ториевците на изборите од 8 јуни, на кои партијата која имаше комотна предност пред опозициските лабуристи, го загуби мнозинството во Долниот дом на Парламентот.

Во интервју за Би-Би-Си, Озборн открива дека посебен гнев и лутина, има кај оние конзервативци кои го загубија пратеничкиот мандат и за тоа директно ги обвинуваат Меј, нејзината погрешна кампања, ароганцијата, како и отсуството на одговорност кон оние со кои работи.

Двајца ториевци од оние кои беа поразени од лабуристите, беа кандидати за нови министри во постизборната влада, а на работ од губење на пратеничката функција се најде и Амбер Рад, актуелен министер за внатрешни работи.

Изјавата на Озборн доаѓа по написите во денешните лондонски весници за тоа дека се подготвува партиски пуч за соборување на Меј.

„Сандеј Тајмс„ открива дека петмина министри од сегашниот состав порабаре од шефот на дипломатијата Борис Џонсон да ја смени од лидерската позиција Меј, ветувајќи му ја подршката и лојалноста.

Проконзервативниот „Меил он Сандеј„ пишува дека најблиските соработници на Џонсон, веке работат на тоа да се најде наследник за Меј, подготвувајќи терен за шефот на Форин Офисот.

Џонсон денеска на својата страница на Твитер, ги отфрли таквите пишувања, како сосема неточни.

„Јас останувам лојален на Меј и стојам зад неа. Време е да почнеме да работиме„- напишал Џонсон.

Подршка на Меј и изрази и актуелниот минстер за одбрана Мајкл Фалон, кој ја брани и одлуката за уредување „договор за доверба„ со северноирската партија ДУП, за нивна подршка на малцинската влада на Тереза Меј.

-Како и да е, прашањесамо на време е колку долго таа (Меј) ќе остане во смртната постела- вели Озборн за Би-Би-Си.

По оставката на Камерон, по поразот на референдумот за ЕУ, Озборн беше сменет од Меј веднаш штом таа беше прогласена за новиот премиер на Британија. Тој подоцна даде оставка и на пратеничката функција и остана само член на Конзервативната партија.

Сега е уредник во весникот „Ивнинг Стандард„ но признава дека не се откажал трајно од политиката.

Би можело да ве интересира

„Тајмс“: Лондон преговара со Киев за испорака на ракети

Ана Ололовска

Британскиот министер за здравство не исклучува бројот на заразени со Ковид-19 да биде 100.000 дневно

Ана Ололовска

Кралицата Елизабета го откажа патувањето за Северна Ирска по совет на докторот

А1он

Џонсон најави партнерство со Гејтс во вредност од 552 милиони долари

Ана Ололовска

Во последните 24 часа во Британија регистрирани 43.738 нови случаи на коронавирус, најмногу во Европа

Ана Ололовска

Евакуација на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

А1он