Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека ќе ја послуша пораката на гласачите, но и ќе „продолжи“ понатаму, откако неговата Конзервативна партија изгуби две пратенички места, по поразот во две изборни единици на вонредните парламентарни избори.

dobivaj vesti na viber

Тој вети дека ќе направи повеќе кога станува збор за решавање на кризата со животни трошоци и оти ќе ги послуша загрижените граѓани.

– Мислам дека како Влада, мораме да го послушаме тоа што луѓето го зборуваат, особено за потешкотиите со што се соочуваат околу животните трошоци, што мислам дека за најголем дел од нив, е првенствено прашање, истакна Џонсон.

Според британскиот премиер, Владата мора да препознае што уште може да се направи, а уверуваше и дека ќе продолжи да се „занимава со грижите на луѓето додека поминуваат низ овој тежок период“, јавија британски медиуми.

Оливер Дауден, претседател на Конзервативната партија на Џонсон, денеска поднесе оставка, со образложение дека не може да продолжи како вообичаено, по два пораза за партијата на вонредни гласања и оти некој мора да преземе одговорност.

Вонредните избори беа предизвикани од оставки на конзервативни пратеници. Еден призна дека гледал порнографија во Парламентот, а друг е прогласен за виновен за сексуално злоставување тинејџери, пишуваат британски медиуми.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Дете загина при експлозија на гас во куќа во Лондон

А1он

Британската централна банка ги зголеми каматните стапки на највисоко ниво во изминатите 27 години

На британските доброволци заробени од страна на руските сили во Украина ќе им се суди за платеништво

Катерина Павлова-Николовска

Русија воведе санкции против уште 39 Британци

Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Ана Ололовска

Десет лица осудени за сексуално насилство во Британија пристигнаа во Полска по инвазијата на Украина, соопшти британската полиција

Ана Ололовска