Џонсон и Бајден ги синхронизираа политиките кон Русија и Кина

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Џо Бајден на состанокот во Белата куќа се согласија дека пристапот на двете земји кон Русија и Кина ќе продолжи да се базира на заедничките интереси на Лондон и Вашингтон, соопшти Даунинг стрит.

– Премиерот и претседателот разговараа и за голем број меѓународни прашања, вклучувајќи ги Кина и Русија. Тие се согласија дека Велика Британија и САД ќе продолжат да им пристапуваат на овие прашања врз основа на нашите заеднички вредности. Земјите, исто така, разговараа за дејствијата на сојузниците во Авганистан и заклучија дека најдобриот начин да се почитува споменот на загинатите во Авганистан ќе биде да се искористат сите дипломатски можности за да се спречи хуманитарна криза во земјата и „да се зачува напредокот постигнат во Авганистан, се вели во официјалното соопштение.

Бајден и Џонсон изјавија дека меѓународното признавање на талибанците мора да биде координирано и условено со почитување на човековите права во Авганистан. Двајцата ја повторија улогата на Договорот за одбрана и безбедност АУКУС меѓу Австралија, САД и Велика Британија во промовирањето на мирот и стабилноста во светот, и рекоа дека таквото партнерство е израз на заедничките вредности на двете земји и глобалната интереси.

Би можело да ве интересира

Бајден: Белите расисти се најголемата терористичка закана за САД

А1он

Бајден загрижен поради кинеските хиперсонични ракети

Ана Ололовска

Бајден нареди спуштање на знамињата на половина копје во спомен на поранешниот државен секретар Колин Пауел

А1он

Бајден го потпиша Законот за привремено зголемување на лимитот на задолжување на државата, избегнат банкрот

Бајден ќе го прими кенискиот претседател

А1он

Повик до Бајден да ги прекине сите проекти поврзани со нафта

Ана Ололовска