Џентилони: Блокирана е одлуката за шестиот пакет санкции кон Русија

Од:

Еврокомесарот за економија Паоло Џентилони денеска во интервју за ТВ Раи њуз 24 потврди дека е блокирана одлуката за шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија.

dobivaj vesti na viber

-Многу брзо и едногласно усвоивме пет пакети санкции, но одлуката за шестиот пакет се уште е блокирана од познати причини, изјави еврокомесарот за економија.

Тасс пренесува дека Џентилони сепак кажал дека е оптимист за изгледите за изнаоѓање компромис за ова прашање.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Путин: Ќе ја забрзаме интеграцијата на Русија со Белорусија поради притисокот од Запад

Предраг Петровиќ

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Катерина Павлова-Николовска

Заков: Протерувањето на руските дипломати од Бугарија е логично

Кина не и помага на Русија

Шолц: Русија „повторно е закана“ за Европа

А1он