Двојно зголемен бројот на деца кои користат електронски цигари во Велика Британија

Од:

Во Велика Британија, бројот на деца кои користат електронски цигари двојно се зголеми изминатите две години, предупреди докторката Керолин Џонсон, конзервативна пратеничка и квалификувана општа лекарка, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

За време на деловната дебата во Долниот дом, Џонсон констатираше дека „светлите бои“ и „популарните ароми“ ги привлекуваат младите, иако овие уреди им се забранети.

Како што таа појасни, истражувањето сугерира дека половина од децата кои ги користат, признаваат оти ги купуваат во продавници, а електронските цигари содржат никотин, испарливи органски соединенија и хемиски ароми штетни за младите.

– Кога ќе можеме да имаме дебати со прашања до Владата за тоа како да ги спречиме децата да ги користат овие уреди?, праша докторката.

Лидерот на Домот, Марк Спенсер одговори дека од нејзино име ќе му се обрати писмено на министерот за здравство, за да му го сврти вниманието кон овие грижи.

Процентот на деца во Велика Британија, кои пушат електронски цигари се зголемува, со тоа што многу од нив се под влијание на социјални мрежи како „ТикТок“, покажуваат нови податоци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трас критикувана за нејзиниот „план за раст“: Требаше подобро да го подготвам теренот

Ана Ололовска

Велика Британија парализирана од штрајкот на синдикатите во железницата

Ана Ололовска

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Британската премиерка: Украинците го надмудрија Путин

Ана Ололовска

Велика Британија прогласи период на национална жалост за кралицата

А1он

Велика Британија утре добива нов премиер

Ана Ололовска