Државјаните на ЕУ сакаат личен документ како доказ за легалниот престој на Островот

Од:

Британската Влада е под притисок на државјаните на ЕУ да им издава личен документ што ќе докажува дека тие имаат право да останат во земјата по Брегзит, пишува „Гардијан”.

Истражувањето на јавното мнение покажало дека 90 отсто од граѓаните на ЕУ во Обединетото Кралство повеќе сакаат лична карта или документ пред дигиталните податоци што сега ги имаат за во иднина да ги покажат своите права пред работодавачите, банките или станодавци.

Стравувањата од дискриминација, загубата на идентитет и продолжениот недостиг од доверба кон британската Влада да ги гарантира нивните долгорочни права, се појавуваат како сериозни стравувања во истражувањето – што претставува најголемо истражување во кое се опфатени државјаните на ЕУ, Европската економска зона и швајцарските државјани на Островот до овој момент.

Истражувањето е спроведено од Универзитетот „Северна Умбрија“ и активистите од „the3million“.

Пред неколку дена координаторот на Работната група за Брегзит во Европскиот парламент, Ги Верхофстат, ги уверуваше граѓаните на ЕУ дека нема да бидат автоматски депортирани доколку не поднесат документи за постојан престој.

Денеска објавеното истражување покажува дека 90 отсто од анкетираните не се задоволни затоа што немаат личен документ за да го демонстрираат своето право на престој во земјата, откако им бил осигурен постојан статус или претходен постојан статус.

Околу 11 отсто од анкетираните кажале дека веќе побарале доказ за постојан престој и покрај тоа што законот тоа не го бара. Приватните наемодавци предупредуваат дека наемателите можат да се исправат пред дискриминација заради немањето личен документ.

Многу од анкетираните, меѓутоа, зборуваат за позитивните искуства од примената на статусот за постојан престој. Мнозинството сметаат дека процесот оди во добра насока или 97,1 отсто од 3171 анкетирани кажале дека го добиле очекуваниот постојан престој.

Би можело да ве интересира

Велика Британија ќе привлекува висококвалификувани работници со бодовен имиграциски систем

Ана Ололовска

Британската банка ХСБЦ отпушта 35.000 вработени

Ана Ололовска

Садик Кан со барање жителите на Лондон да го задржат европското жителство

Ана Ололовска

Најмалку три жртви во невремето Денис во Велика Британија

Ана Ололовска

Советник на Борис Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Слетување на Ербас при силна бура

Ана Ололовска