Драстично се зголемува бројот на загинати во пожарот во Шпанија

Од:

Најмалку тринаесет лица загинаа во пожар во ноќен клуб во Мурсија, југоисточна Шпанија, во неделата наутро, а бројот на жртвите продолжува да расте додека полицијата продолжува да бара тела во урнатините.

„Во урнатините на диско-клубот се пронајдени шест нови тела. Сега бројот е 13 загинати. Можни се повеќе жртви“, соопштија од итната помош.

„И пожарникарите продолжуваат да работат на местото на несреќата и не ја исклучуваат можноста за пронаоѓање нови жртви“, додаваат тие.

Полицијата е испратена во ноќниот клуб за да ги испита околностите на несреќата.

„Според првичните информации, пожарот избувнал на првиот кат од ноќниот клуб кој има приземје и кат и се чини дека пожарот избувнал таму“, изјави портпаролот на локалната полиција.

Пожарот избувнал околу шест часот наутро, а пожарникарите пристигнале таму околу седум часот и успеале да го изгаснат пожарот до осум часот.

Градоначалникот рече дека извлекувањето на телата од урнатините е многу комплицирана задача.

Меѓу повредените има четири лица – две девојки на 22 и 25 години и двајца мажи на возраст од 41 и 45 години. Сите се задушиле од чадот.

„Засега наш приоритет е да ги лоцираме телата“ во опожарената зграда каде што синоќа се славеше роденден, изјави портпаролот на полицијата, додавајќи дека се уште не се пронајдени сите посетители.

Ангажирани се 12 амбулантни возила, 40 пожарникари и дваесет полицајци.

Актуелниот шпански премиер Педро Санчез на социјалната мрежа Х изрази „сочувство и солидарност со жртвите и роднините на жртвите“, а градоначалникот на Мурсија, Хозе Балеста, прогласи тридневна жалост.

Градските власти поставија прифатен центар, како и информативен центар во спортската сала Аталајас, каде роднините на жртвите ќе можат да добијат информации.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Големиот пожар во Тексас ја зема првата жртва

Големи пожари во Тексас, пожарот зафати 500.000 хектари земја

Во близина на Романовце опожарени се три бараки

Запалени возило, трактор и гаража во Кавадарци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

ЦУК: Изгаснат пожарот над велешкото село Мелница

Горан Наумовски