Драматична ситуација во Париз: Запалени се автомобили, властите ги укинуваат автобусите и трамваите

Од:

Нови немири започнаа попладне во Париз, на третиот ден од протестите по полициското убиство на тинејџер во француската метропола.

Демонстрантите фрлаат камења кон полицијата. Запалени се и автомобили.

Немирите се очекува да продолжат и во вечерните часови.

Француската телевизија BFMTV објави дека автобусите и трамваите ќе бидат суспендирани во парискиот регион од 21 часот по локално време.

Ова уследи по барањето на претседателката на регионот Ил-де-Франс, Валери Пекрес.

Пекрес се огласи, велејќи дека одлуката е донесена за „да се заштитат корисниците на јавниот превоз“.

Таа додаде: „Нашата сообраќајна мрежа нема да биде мета на насилници и хулигани“.

Би можело да ве интересира

Голема операција во Франција: Уапсени 80 мажи осомничени за злоупотреба на деца

Измамниците во Франција на старите лица им наплаќале од 300 до 2.100 евра за уништување на бубачки

Горан Наумовски

Бомгартнер: Патот по кој треба да се чекори е оној кон ЕУ

Брутално убиен навивач: Му забодеа нож во грб

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Туристи нападнати во близина на Ајфеловата кула, eден загина, двајца се повредени

Француски професор убиен затоа што покажувал карикатури на пророкот Мухамед

Горан Наумовски