Драматична ситуација во Париз: Запалени се автомобили, властите ги укинуваат автобусите и трамваите

Од:

Нови немири започнаа попладне во Париз, на третиот ден од протестите по полициското убиство на тинејџер во француската метропола.

Демонстрантите фрлаат камења кон полицијата. Запалени се и автомобили.

Немирите се очекува да продолжат и во вечерните часови.

Француската телевизија BFMTV објави дека автобусите и трамваите ќе бидат суспендирани во парискиот регион од 21 часот по локално време.

Ова уследи по барањето на претседателката на регионот Ил-де-Франс, Валери Пекрес.

Пекрес се огласи, велејќи дека одлуката е донесена за „да се заштитат корисниците на јавниот превоз“.

Таа додаде: „Нашата сообраќајна мрежа нема да биде мета на насилници и хулигани“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Најмалку седум лица загинаа во пожар во зграда во Франција

Во Париз: Автомобил усмрти едно лице, двајца се тешко повредени

Горан Наумовски

Уапсени ултрадесничари во Франција кои планирале напади за време на Олимписките игри во Париз

Француската влада поднесе оставка

Горан Наумовски

Партијата на Ле Пен освои три милиони гласови повеќе од победниците на изборите

Атал останува премиер на Франција

Горан Наумовски