Директен судир на возови во Брно: Повреден 21 патник

Од:

Во директен судир на два воза утрово во близина на главната железничка станица во Брно, во јужниот дел на Чешка, повредено е 21 лице, соопшти Противпожарната служба за спасување.

Брзата помош пренела в болница 13 патници, а 250 лица од двата воза биле евакуирани.

– Спасувачките екипи згрижија 21 пациент, а 13 од нив мораа да бидат хоспитализирани. За среќа, станува збор за мали и средно тешки повреди, изјави портпаролката на пожарникарите Миахела Ботова.

Два локални патнички воза, при мала брзина, се судрија директно, околу 15 метри од перонот на главната железничка станица.

– Машиновозачот го промашил сигналот и тргнал на колосек на кој воопшто не требал да биде. Засега не ја знаеме причината, изјави портпаролот на Железничката инспекција Мартин Драпал.

Би можело да ве интересира

Бабиш: Не гледам зошто Чешка би го повлекла признавањето на Косово

Бабиш нема да одговара пред суд за злоупотреби на европски донации

Ана Ололовска

Во атеистичката Прага се караат за верата

Ана Ололовска

Чешките сенатори тврдат дека Земан неколку пари го прекршил Уставот

Ана Ололовска

Политичка криза во Чешка

Чешката Влада преживеа гласање за недоверба

Ана Ололовска