Чешка ќе добие воена помош од САД во вредност од сто милиони долари

Од:

Чешка ќе добие воена помош во вредност од 106 милиони долари од САД, јави агенцијата ДПА.

„Овој подарок го сметаме за израз на благодарност за начинот на кој Чешка и помага на Украина од почетокот на конфликтот“, рече чешката министерка за одбрана Јана Чернохова.

Амбасадата на САД во Чешка потврди дека се доделени сто милиони долари во рамките на Програмата за надворешно воено финансирање, што предвидува средства за купување исклучиво американска воена опрема. Дополнителни шест милиони долари се предвидени за изградба на центар за кибер-безбедност.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Павел повика на неограничена воена помош за Украина

Ана Ололовска

Земан со Вучиќ: Се обидов да ја натерам Чешка да го повлече признавањето на Косово

А1он

Генералот Павел ветува дека ќе биде претседател на сите Чеси

Ана Ололовска

Фијала: Чешка за нов претседател на земјата го избра Петр Павел, победи граѓанскиот кандидат

Ана Ололовска

На претседателските избори во Чешка води генералот Петр Павел

Ана Ололовска

Рекордно висок одѕив на изборите за претседател на Чешка

Ана Ололовска