Чавушоглу: Турција ќе возврати доколку САД воведат санкции

Од:

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу предупреди денеска дека Турција ќе возврати доколку САД воведат санкции поради нејзините воени операции во североисточниот дел на Сирија против курдските борци кои ги поддржува Вашингтон.

Анкара може да биде соочена со санкции, предложени од републиканскиот сенатор Линдси Грем и неговиот демократски колега Крис Ван Холен, кои би го погодиле имотот на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и други високи претставници.

Според предлогот на Грем, би биле воведени и визни рестрикции и санкции за сите кои вршат воени трансакции со Турција.

Би можело да ве интересира

Американските војници во северна Сирија добија наредба да се повлечат од земјата

Ердоган: Турција нема да се откаже од офанзивата во Сирија

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

Татјана Ташкова

ЕУ за забрана на извоз на оружје за Турција

Турција: Во операциите во Сирија досега убиени 550 терористи

Ана Ололовска

Песков: Москва не сака да размислува за евентуален воен судир со Турција во Сирија

Ана Ололовска