Бројот на загинати во земјотресот во Јапонија се искачи на 57

Од:

Бројот на загинати во силниот земјотрес во Јапонија денеска се искачи на 57, јавува Кјодо.

Неколку силни земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, во понеделникот ја погодија јапонската префектура Ишикава на брегот на Јапонското Море.

Во земјотресот беа уништени куќи на полуостровот Ното, а во градот Ваџима избувнаа повеќе од 200 пожари. Целосната големина на штетата се уште не е позната, а шутот и блокираните патишта ги отежнуваат операциите за помош и спасување.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“

Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Силен земјотрес го погоди Њујорк; Пристигна итно известување

Предраг Петровиќ

Кина ја погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала

По силниот, уште два помали земјотреси ја погодија Црна Гора: „Силно се почувствува во Никшиќ“

Горан Наумовски

Силен земјотрес во Црна Гора