Британските адвокати стапуваат во штрајк, со месеци наназад одбиват да преземат нови случаи

Од:

Британските адвокати вклучени во кривични процеси одлучија од наредниот месец да штрајкуваат на неодредено време поради спорот околу државното финансирање, соопшти денеска Кривичниот адвокатски сојуз (ЦБА), заканувајќи се со натамошни прекини на судските постапки.

dobivaj vesti na viber

Адвокатите во Англија и Велс со месеци наназад одбиват да преземат нови случаи или да преземаат случаи од преоптоварени колеги.

Од Сојузот соопштуваат дека 80 отсто од членовите со право на глас ја поддржале иницијативата за штрајк.

Тие најавија дека ќе ја прекинат работата на неодредено време од 5 септември, кога во Британија треба да биде објавен наследникот на Борис Џонсон на премиерската функција.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

На Албанците да им се забрани да аплицираат за азил во Велика Британија бара министерот за емиграција

Катерина Павлова-Николовска

Јапонија, Велика Британија и Италија ќе разработуваат проект за нов борбен авион

Ана Ололовска

Ангажманот за справување со протестите на „Just Stop Oil“ ја чинел лондонската полиција 5,5 милиони фунти

Ана Ололовска

Офват: Сè повеќе луѓе во Англија и Велс тешко ги подмируваат сметките за вода

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Оставка во Бакингемската палата поради расистички коментари

Ана Ололовска