Британски милијардер донираше еден милион фунти за изборната кампања на Џонсон

Од:

Питер Харгривс, еден од најбогатите луѓе во Велика Британија и вториот најдарежлив донатор за кампањата за излез од ЕУ во 2016 година, му донираше еден милион фунти на британскиот премиер Борис Џонсон за претстојните парламентарни избори, кои ќе се одржат следната недела.

Харгривс, кој е основач на компанијата за финансиски услуги „Харгривс Лансдаун“, изјави дека стравува од можноста Обединетото кралство да остане во ЕУ.

– Избирачите гласаа да излеземе, да излеземе целосно. На референдумот не стануваше збор за дом за времен престој. Луѓето беа прашани дали сакаат да останат или да заминат, а тие гласаа да заминат, истакна 73-годишниот милијардер.

Харгривс донираше иако минатата година го нарече Џонсон „палјачо“.

Џонсон се надева дека ќе победи на изборите на 12 декември, со цел да го спроведе договорот за Брегзит, кој го склучи со ЕУ.

Би можело да ве интересира

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Во Лондон судир меѓу полиција и демонстранти, најмалку 32 уапсени

Ана Ололовска

Побарувачката за средства за дезинфекција претставува закана за присилен и детски труд

Ана Ололовска

Хенкок: Се влошува ситуацијата во Велика Британија, карантинот е последна опција

Ана Ололовска

Бајден ја предупреди Британија во врска со Брегзит и Северна Ирска

Ана Ололовска