Британски амбасадор во САД: Администрацијата на Трамп е неспособна

Од:

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп е неспособна и дисфункционална, смета британскиот амбасадор во Вашингтон, Ким Дарок. Тоа се наведува во дипломатски документи до кои дојде весникот Мејл он сандеј.

Дарок смета дека претседателствувањето на Трамп може да заврши катастрофално и понижувачко, се наведува во извештаите што ги испраќал до Лондон.

„Не сметаме дека таа адмнистрација ќе биде понормална помалку дисфункционална, помалку непредвидлилва и помалку дипоматски неспособна, се вели во една од пораките на Дарок.

Тој го оквалификува америуканскиот претседател како нестабилен и некомпетентен.

Според Дарок, статиите за хаос и внатрешни борби во Белата куќа што Трамп ги нарече „лажни вести“, се „во поголем дел точни“.

Би можело да ве интересира

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Ана Ололовска

Американците без осигурување нема да го плаќаат лекувањето од коронавирус

Ана Ололовска

Коронавирусот е најлошиот разузнавачки неуспех во историјата на САД

Ана Ололовска

САД: Еспер ја прифати оставката на секретарот за морнарица

Ана Ололовска

САД/Ковид-19: Повеќе од 12.000 смртни случаи, над 400 илјади заразени

Ана Ололовска

Трамп: Мислам дека се приближуваме до врвот на падемијата

Ана Ололовска