Брисел ќе забрани конзумирање алкохол на улица

Од:

Граѓаните и посетителите на Брисел нема да можат да пијат алкохол во центарот на главниот град на Белгија во периодот од 1 февруари до 1 август наредната година.

Забраната нема да се однесува на терасите на кафулината и настаните на отворено.

Мерката е временски ограничена и ќе биде укината шест месеци по стапување во сила. По тој период ќе биде извршена проценка на ефектите од забраната на конзимирање алкохол во центарот на Брисел.

За прекршок на забраната е предвидена казна од 350 евра.

Брисел не е првиот град кој воведува таква забрана. Во Мадрид, Даблин и Рим се поголеми казните за пиење алкохол на отворено, додека во Берлин, Копенхаген и Лисабон се уште не се практикуваат такви мерки.

Би можело да ве интересира

Од компликации поврзани со коронавирусот, почина тригодишно дете во Белгија

Горјан Грнчаровски

Белгија воведува построги мерки против Ковид-19

Ана Ололовска

Белгија го одбележува Денот на независноста

Ана Ололовска

Во Белгија повторно расте бројот на заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Белгиската Влада ги советуваше граѓаните да не ја напуштаат државата поради вирусот

Предраг Петровиќ

Белгиската министерка за здравство се појави во Парламентот со необична маска

А1он