Бремена новинарка од Јемен загина во експлозија на автомобил

Од:

Бремена новинарка од Јемен загина во градот Аден, откако нејзиниот автомобил експлодирал.

Новинарката Раша Абдула ал-Харази била во автомобилот со нејзиниот сопруг Махмуд Амин ал-Атми, исто така новинар, кога возилото експлодирало.

Ал-Атми ја преживеал експлозијата, но се здобил со сериозни повреди, пишува Си-Ен-Ен.

Министерството за човекови права соопшти дека Ал-Харази е во деветтиот месец од бременоста, а саудискиот ТВ канал Ал Арабија објави дека новинарката е нивна вработена.

Синдикатот на јеменските новинари соопшти дека станува збор за „целен“ напад, но засега ниту една група не ја презела одговорноста.

Аден е привремено седиште на владата поддржана од Саудиска Арабија која се бори против бунтовниците поддржани од Иран. Илјадници луѓе беа убиени во граѓанската војна во Јемен, што ја турна земјата во хуманитарна криза.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Иран ги трие рацете; Хутите ја запленија американската „жолта направа“

Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Одмазда за погодениот танкер: американско-британски воздушен напад врз важно пристаниште во Јемен

Јеменските бунтовници се заканија: Американските и британските воздушни напади „нема да останат без одговор“

Нов напад во Црвеното Море, дрон погоди брод, избувна пожар

Уште еден напад во Црвеното Море, погоден е грчки брод кој пловел за Израел

Предраг Петровиќ