Босанец во Белгија ја убил поранешната сопруга и двете мали деца, потоа се самоубил

Од:

Граѓанин од БиХ (38) во неделата по семејна расправија во Оверпелт, Белгија, ја убил својата поранешна сопруга и двете мали деца на возраст од три и една година. Локалните медиуми јавуваат дека тој се самоубил по убиството на неговото семејство.

Соседите слушнале бучава од станот во кој живее семејството на 38-годишната, по што во станот влегол сосед и ги видел телата на жената и децата и повикал полиција.

Мажот побегнал од местото на злосторството, а полицијата со бројни патроли и хеликоптер тргнала во потрага по него. Полицијата го пронашла мртов за помалку од половина час, покрај автомобил во близина на каналот Синт-Хуибрехтс-Лил.

Засега не се знае кога ги убил сопругата и децата, но соседите велат дека полицијата на местото на настанот пристигнала во 17.45 часот. Од јавното обвинителство потврдија дека ја истражуваат оваа семејна трагедија и дека се работи за тројно убиство и самоубиство.

Локалните медиуми пишуваат дека семејството и е познато на полицијата бидејќи во нивниот стан деновиве неколку пати доаѓале полицајци за да пријават семејно насилство.

Би можело да ве интересира

Белгија ќе го покрене прашањето за санкции против Израел во ЕУ

Белгија протера руски дипломати

Горан Наумовски

Уапсени четири лица во Брисел: Планирале напад на концертната сала

(ВИДЕО) Хаос во Брисел: Земјоделците палат гуми и фрлаат измет кон полицијата

Стотици фармери ги блокираа патиштата околу белгиското пристаниште Антверпен-Бриж

20-метарска елка падна врз луѓе во Белгија, умре жена

Катерина Ѓуровски