Босанец во Белгија ја убил поранешната сопруга и двете мали деца, потоа се самоубил

Од:

Граѓанин од БиХ (38) во неделата по семејна расправија во Оверпелт, Белгија, ја убил својата поранешна сопруга и двете мали деца на возраст од три и една година. Локалните медиуми јавуваат дека тој се самоубил по убиството на неговото семејство.

Соседите слушнале бучава од станот во кој живее семејството на 38-годишната, по што во станот влегол сосед и ги видел телата на жената и децата и повикал полиција.

Мажот побегнал од местото на злосторството, а полицијата со бројни патроли и хеликоптер тргнала во потрага по него. Полицијата го пронашла мртов за помалку од половина час, покрај автомобил во близина на каналот Синт-Хуибрехтс-Лил.

Засега не се знае кога ги убил сопругата и децата, но соседите велат дека полицијата на местото на настанот пристигнала во 17.45 часот. Од јавното обвинителство потврдија дека ја истражуваат оваа семејна трагедија и дека се работи за тројно убиство и самоубиство.

Локалните медиуми пишуваат дека семејството и е познато на полицијата бидејќи во нивниот стан деновиве неколку пати доаѓале полицајци за да пријават семејно насилство.

Би можело да ве интересира

Белгиските власти обвинија седум лица за „можни терористички напади“

Белгија го забрани TikTok на официјалните владини мобилни телефони

Ана Ололовска

Во Белгија конфискувани околу четири тони кокаин

Спречен терористички напад на изборот за Мис на Белгија

Панцери се согласи на соработка со Обвинителството на Белгија

Ана Ололовска

Белгиските разузнавачи се загрижени поради радикализацијата на малолетниците