Борел побара итно ослободување на претседателот на Гвинеја

Од:

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел го осуди обидот за државен удар во Гвинеја и ја повика војската итно да го ослободи претседателот Алфа Конде.

– Го осудувам насилното преземање на власта во Гвинеја и повикувам на итно ослободување на претседателот Конде, напиша Борел на Твитер. Тој ги повика сите политички сили во земјата да го почитуваат „владеењето на правото, интересите на мирот и благосостојбата на луѓето во Гвинеја“.

Елитните специјални сили на Гвинеја, предводени од полковникот Мамади Дамбуја, вчера влегоа во владиниот кварт на Конакри и ја нападнаа претседателската палата, изјавија очевидци. Лидерот на бунтовниците Дамбуја се појави на националната телевизија и објави за апсењето на претседателот Конде, распуштање на владата и укинување на Уставот на земјата.

Би можело да ве интересира

Борел ги повика Вучиќ и Курти во Брисел на нова рунда преговори

Стано: Реакцијата на Борел за Косово се однесува на поширокиот контекст, не на полициската операција

Катерина Павлова-Николовска

Борел замина во дводневна посета на САД

Ана Ололовска

Заев – Борел: Никој нема забелешки за реформите на Македонија, граѓаните заслужуваат европска иднина

А1он

Борел: Македонија и нејзините граѓани заслужуваат да напредуваат на патот кон ЕУ

А1он

Рама во Абу Даби се сретна со Борел

А1он