Блумберг: Расте веројатноста од распад на САД

Од:

Веројатноста за колапс на САД денеска е многу поголема отколку на почетокот на милениумот, пишува коментаторот на Блумберг, Макс Хестингс

dobivaj vesti na viber

Тој овој заклучок го црпи од анкетата на Универзитетот во Вирџинија, според која 52 отсто од поддржувачите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја поддржуваат идејата „републиканските“ држави да формираат посебна држава. Истовремено, 41 отсто од испитаниците кои гласале за актуелниот лидер Џо Бајден, имаат сличен став во однос на „демократските“ држави.

Како што истакна Хестингс, САД постојано растеа од своето основање, но секогаш беа поделени поради политички и други причини.

Тој изрази мислење дека не треба да се очекува веднаш САД да се распаднат, иако веројатноста за тоа сега е значително поголема од пред 20 години.

Би можело да ве интересира

САД ќе почнат трговски преговори со Тајван

Лиз Чејни најави кандидатура за претседател на САД „за да спречи Трамп да влезе во Белата куќа“

Ана Ололовска

Иран подготвен за размена на затвореници со САД

Ана Ололовска

САД извршија проба на интерконтинентална ракета со дострел од речиси 6.800 километри

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска