Блинкен: Тврдењата на Путин во однос на саботажите на гасоводите се апсурдни и срамни

Од:

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска го оцени како „апсурдно“ и „срамно“ тврдењето на рускиот претседател Владимир Путин дека Западот стои зад саботажите врз гасоводите „Северен тек“.

dobivaj vesti na viber

„Навистина немам што да кажам за апсурдното тврдење на претседателот Путин дека ние, или други партнери или сојузници, се некако одговорни за ова, рече Блинкен.

Тој, исто така, ги осуди „срамните кампањи за дезинформации“ на Москва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден „подготвен на средба со Путин“ ако со тоа се стави крај на војната во Украина

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Блинкен: НАТО е посилен и пообединет отколку било кога во последните 30 години

А1он

Путин предложи: Нова унија со Казахстан и Узбекистан?

А1он

Блинкен и честиташе на Албанија 110-годишнината од независноста и 100 години дипломатски односи

А1он

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска