Блинкен ќе учествува на Самитот на Г7 во Германија

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен оваа недела ќе отпатува за Германија на Самитот на Г7.

Теми на состанокот на претставниците на земјите од Г7 ќе бидат првенствено руската инвазија на Украина, климатските промени и енергијата.

На американско-германскиот форум за иднината ќе учествува и Блинкен, кој ќе престојува во Германија на 3 и 4 ноември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пекинг ги обвини земјите од Г7 дека соработуваат за да ја „клеветат и нападнат“ Кина

Горан Наумовски

Ковачевски на средба со Блинкен: С. Македонија ги цени САД како близок и сигурен партнер на нашиот пат кон членство во ЕУ

Ана Ололовска

Белата куќа бара од земјите-членки да даваат повеќе пари за НАТО

Блинкен: Сите американски државјани што поскоро да ја напуштат Русија

Горан Наумовски

Шефот на американската дипломатија: Ако Кина им испрати помош на Русите, нема да се двоумиме

Блинкен: Српските и косовските лидери ќе направат тешки компромиси за нормализација на односите